lutego 16, 2024

Pierogi z mięsem


Polska kuchnia obfituje w wiele pysznych dań, które kojarzą się z domem, rodziną i tradycją. Jednym z najbardziej uwielbianych przez wszystkich są bez wątpienia pierogi. Dziś chcę podzielić się z Wami przepisem na klasyczne pierogi z mięsem - danie, które zawsze cieszy podniebienia i serca.

Pierogi z mięsem to danie, które zawsze przywołuje wspomnienia dzieciństwa i rodzinnych spotkań przy stole. Ich aromatyczne nadzienie i delikatne ciasto sprawią, że każdy kęs będzie pełen smaku i satysfakcji. Gotowi na wyzwanie w kuchni i podróż smaków do serca polskiej kuchni? 

Pierogi z mięsem

Na ciasto:

  • 500g mąki pszennej
  • 250ml gorącej wody
  • ½ łyżeczki soli


Na nadzienie:

  • 400g mięsa wieprzowego lub wołowego lub mieszanego (u mniej zazwyczaj z rosołu)
  • 1 duża cebula, drobno posiekana
  • 2 ząbki czosnku, drobno posiekane
  • 1 łyżka oleju roślinnego
  • ½ łyżeczki słodkiej papryki
  • Łyżeczka majeranku
  • Sól, pieprz do smaku

Przygotowanie ciasta:

W dużej misce wymieszaj mąkę z solą. Stopniowo wlewaj gorącą wodę, wyrabiając ciasto rękami lub za pomocą miksera z hakiem do ciasta, aż stanie się gładkie i elastyczne (uważaj, żeby się nie poparzyć, ja najpierw mieszam ciasto łyżką, a gdy trochę przestygnie to ręką).

Gdy ciasto będzie gotowe, przykryj je ściereczką i odstaw na około 30 minut, aby odpoczęło.

Przygotowanie nadzienia:

Na patelni rozgrzej olej roślinny, dodaj posiekaną cebulę i czosnek, smażąc je przez kilka minut aż zmiękną.

Dodaj zmielone mięso i smaż, mieszając, aż będzie dobrze przypieczone. Dopraw solą i pieprzem do smaku oraz pozostałymi przyprawami. Odstaw do ostygnięcia.

Po upływie czasu ciasto powinno być gotowe do formowania. Rozwałkuj je na cienki placek na oprószonej mąką powierzchni.

Za pomocą szklanki lub foremki do pierogów wytnij krążki ciasta. Nałóż na każdy krążek solidną łyżeczkę farszu (ja daję zawsze sporo, ale możesz dać wedle uznania).

Zlep brzegi pieroga, formując półksiężyc. Upewnij się, że dobrze je zlepisz, aby podczas gotowania nie wyciekło nadzienie. Możesz je ugnieść widelcem, żeby uzyskać ładny wzór lub ucisnąć palcami – wtedy uzyskasz „falbankę” jak na zdjęciu.

Pierogi układaj na oprószonej mąką stolnicy/desce lub blacie. Możesz przykryć je wilgotną ściereczką, żeby nie wysychały.

Gotowanie pierogów:

W dużym garnku zagotuj osoloną wodę. Wrzuć do wrzątku pierogi partiami (najlepiej nie więcej niż 6-8 na raz), gotując je przez około 3-5 minut, aż wypłyną na powierzchnię.

Gdy pierogi wypłyną, wyjmij je łyżką cedzakową i odcedź.

Możesz je podać od razu, polane podsmażoną cebulką, skwarkami lub z kwaśną śmietaną.

Równie pyszne będą podsmażone na chrupko po przestygnięciu lub następnego dnia.

Jeśli chcesz przechować pierogi do następnego dnia, to ułóż je obok siebie np. w naczyniu żaroodpornym i skrop olejem. Zapobiegnie to ich sklejeniu.

Pierogi z mięsem świetnie się mrożą. Ostygnięte ułóż obok siebie np. na desce do krojenia i włóż do zamrażarki. Gdy zamarzną, przełóż do woreczka i szczelnie zamknij. Żeby ugotować później takie pierogi wrzuć je zamrożone na wrzątek i gotuj na wolnym ogniu.


1 komentarz :

  1. Wygląda bardzo apetycznie! :-)

    Zapraszam na moje social media:
    www.truskawkowa-fiesta.blogspot.com
    www.facebook.com/truskawkowa.fiesta
    www.instagram.com/truskawkowa_fiesta

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 strasznie smaczne , Blogger