Pszenna bułka z dziurką w środku, czyli bajgiel, to tradycyjne żydowskie pieczywo. Najprawdopodobniej powstały w Krakowie w XVIIw, a potem w wieku XX razem z falą emigracji powędrowały do Nowego Jorku. Dziś bajgiel, wpisany na ministerialną listę produktów tradycyjnych, stał się modny i bardzo chętnie zjadany jest w formie kanapek - przecięte na pół, wypełnione najróżniejszymi farszami są świetną śniadaniową propozycją. Przygotowanie ich wymaga trochę czasu, ale dla chrupiącej skórki i miękkiego sprężystego wnętrza naprawdę warto!
Bajgle
- 3,5 szkl mąki pszennej
- 2 jajka
- 7g suszonych drożdży
- 1 szkl ciepłej wody
- 1 łyżka cukru
- 2 łyżeczki soli
- 1 łyżka oleju
- woda
- 1 łyżeczka sody
- 1 łyżka cukru
- sezam
- mak
- pestki słonecznika itp
Drożdże wsypuję do miski, dodaję cukier i 2 łyżki ciepłej wody. Mieszam i czekam, aż zaczną się pienić. Następnie wsypuję 3 szklanki mąki, dodaję olej, wodę, sól i jajka. Zagniatam ciasto. Jeśli jest bardzo klejące to dosypuję resztę mąki. Ciasto zagniatam do momentu, aż będzie elastyczne i sprężyste. Przykrywam ściereczką i odstawiam na godzinę do wyrośnięcia. Po tym czasie ciasto odgazowuję (uderzam w nie pięścią), przykrywam folią spożywczą i odstawiam do lodówki na noc. Rano wyjmuję ciasto i dzielę na 12 części. Z każdej formuję kulkę, w środku której robię palcem dziurkę i rozciągam ją tworząc bajgla. Odkładam, na oprószoną mąką stolnicę, do podrośnięcia. W tym czasie w dużym garnku zagotowuję wodę. Do wrzącej wsypuję sodę i cukier. Każdego bajgla wkładam do wrzątku i gotuję po minucie z każdej strony. Odkładam na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Po wierzchu posypuję sezamem, pestkami słonecznika, makiem, solą itp. Piekę w 200 st C około 20 minut (do brązowej skórki).
Taki chrupiący to nawet solo możemy wcinać <3
OdpowiedzUsuńJeszcze nie jadłam takich domowych bajgli, a kupić je wcale nie jest tak łatwo - muszę w końcu sama zrobić:)
OdpowiedzUsuńna weekendowe leniwe śniadanie idealne! :)
OdpowiedzUsuńRobiłam raz takie bajgle bo nigdzie nie mogłam ich znaleźć, ta chrupiąca skórka jest świetna.
OdpowiedzUsuńPosmarowane kremowym serkiem smakują rewelacyjnie :)
Nigdy nie robiłam...
OdpowiedzUsuńWyglądają pięknie!