sierpnia 29, 2016

Tarta z porami

Tarta z porami
Tarta to zawsze dobry pomysł. I na słodko i na wytrwanie. Warto mieć zapas kruchego ciasta w zamrażarce, by w kilka chwil wyczarować pyszny obiad lub deser. Składniki na wierzch zawsze znajdą się w domu. Ta tarta stała się jedną z naszych ulubionych. Właściwie powinnam dodać, ze to nie tylko tarta z porami, ale także z niespodzianką w postaci farszu do ruskich :) Miałam za mało porów, a w lodówce został mi pojemnik sera z ziemniakami, więc postanowiłam poeksperymentować. Okazało się to strzałem w 10! Wszystkie składniki idealnie do siebie pasowały, więc jeśli przygotujecie za dużo farszu, nie wyrzucajcie go, tylko wstawcie do lodówki na kilka dni lub zamroźcie. Będzie jak znalazł albo do tego dania, albo do ruskich naleśników. Jeśli nie macie akurat takiego nadzienia, nie przejmujcie się, z samymi porami tarta też jest pyszna. 
Tarta porowa

sierpnia 26, 2016

Chleb pszenny całonocny

Chleb pszenny całonocny
Udało się! Upiekłam pierwszy chleb wg Kena Forkisha - człowieka, który rzucił pracę w korpo, by nauczyć się rzemiosła, jakim jest pieczenie chleba tradycyjnymi metodami - bez polepszaczy, spulchniaczy i wzmacniaczy smaku. Chleba, dla którego najistotniejszy jest CZAS!!! Ale niech was nie zniechęci nazwa tego chleba. Wprawdzie jest przy nim trochę pracy, ale cuda dzieją się właśnie w nocy - my śpimy a ciasto rośnie, fermentuje i rozwijają się smaki. Bochenek ma chrupiącą ciemnobrązową skórkę i duże oczka. Ciasto można zagnieść w piątek wieczorem, by w sobotę cieszyć się pysznym śniadaniem. Takie kromki nie wymagają przesadnego towarzystwa. Wystarczy dobre mało lub oliwa i gruby plaster pomidora. 
chleb pszenny całonocny

sierpnia 24, 2016

Napoleonka

Napoleonka
Są takie ciasta, które mogłabym jeść na okrągło i które nigdy mi się nie znudzą. Takie, które kojarzą się z domem rodzinnym, a ich niepowtarzalny smak związany jest z osobą, która je zrobiła. I choćbyśmy korzystali z tego samego przepisu i robili wszystko dokładnie tak samo to i tak to będzie nie to. Też dobre, może nawet równie smaczne, ale jednak inne...Zapraszam na napoleonkę mojej Mamy.
napoleonka

sierpnia 23, 2016

Ogórki na zimę z curry

Ogórki na zimę z curry
Bardzo lubię przetwory z ogórków: kiszone, korniszony, mizerię, czy kanapkowe chętnie wyjadam zimą. Ogórki z curry przypadną do gustu tym, którzy lubią ostre smaki. Miłośnicy bardziej łagodnych doznań niech zmienią łyżkę ostrej papryki na łyżeczkę lub pominą - też będzie smacznie. 

ostre ogórki do słoików

sierpnia 22, 2016

Nocne jagodzianki

Nocne jagodzianki
Kto by nie chciał zjeść na śniadanie ciepłych bułeczek? Są dwa wyjścia: albo trzeba z samego rana wyruszyć do piekarni, albo zrobić nocne jagodzianki. Wystarczy 20 minut wieczornej pracy, a potem ty idziesz spać, a w lodówce dzieją się cuda.  Tak niewiele potrzeba, by rano wypełnić dom aromatem pieczonego ciasta...

nocne jagodzianki

sierpnia 17, 2016

Ogórki na zimę z kurkumą i liśćmi selera

Ogórki na zimę z kurkumą i liśćmi selera
Sezon na ogórkowe przetwory na zimę uważam za otwarty. Rozpoczynam go ogórkami z kurkumą i liśćmi selera. Są słodko-kwaśne, z selerowym aromatem, a kurkuma nadaje im koloru i dodaje charakteru. Są świetne na kanapki, do domowych hot dogów, czy hamburgerów.

sierpnia 12, 2016

Pizza ziemniaczana z patelni

Pizza ziemniaczana z patelni
Pizza ziemniaczana z patelni to nic innego, jak duży placek ziemniaczany z dodatkami. U mnie w domu odkąd pamiętam tak nazywało się to danie, a to ze względu na składniki wierzchu. Jest to świetne urozmaicenie dla zwykłych placków. Nie wymaga też trzymania się proporcji, czy określonych dodatków. Znakomicie wyjdzie z tzw przeglądu lodówki. 
Pizza ziemniaczana z patelni

sierpnia 10, 2016

Sernik z awokado

Sernik z awokado
Niemożliwe stało się możliwe! Podjęłam wyzwanie i zrobiłam ciasto bez grama mąki, bez jajek, mleka i innego nabiału, masła i cukru!!!  Pewnie część z was po przeczytaniu tego pomyślała sobie, że to jakaś ściema, blef i że tak nie można. Serio? Okazuje się, że można! I wiecie co? Smakuje obłędnie!!! Kremowa kwaskowa góra i chrupiący słodki dół smakują tak wspaniale, że trudno powstrzymać się od wyjadania prosto z miski. I do tego jak efektownie wygląda. Na pewno niejeden z gości będzie zachodził w głowę z czego ciasto jest zrobione. 
ciasto bez mąki, nabiału, jajek

sierpnia 08, 2016

Szakszuka

Szakszuka
Szakszuka, czyli 'wielki bałagan' to danie znane między innymi w kuchni tunezyjskiej i izraelskiej. Znakomicie nadaje się na późne leniwe śniadanie, czy lekki obiad, gdy nie chce się gotować. Ma dwie ważne zalety. Po pierwsze robi się je w 15 minut. Po drugie - powstaje z tego, co mamy pod ręką, a bazą są dwa składniki przeważnie obecne w każdej kuchni - pomidory i jajka. Imprezowicze twierdzą, że jest to idealne śniadanie po zarwanej nocy, ze względu na dużą ilość potasu :) Generalnie same zalety. Spróbujcie, a gwarantuję, że wejdzie na stałe w wasze menu.
szakszuka, jajka gotowane w pomidorach

sierpnia 05, 2016

Placek drożdżowy z agrestem i płatkami migdałów

Placek drożdżowy z agrestem i płatkami migdałów
O ciastach, ciasteczkach i innych słodkościach można mówić i pisać w nieskończoność. Uwielbiają je niemal wszyscy od dzieci zaczynając. Niektóre zarezerwowane są na wyjątkowe okazje - makowce na Boże Narodzenie, baby drożdżowe i mazurki na Wielkanoc, torty na szczególne rocznice. Inne piecze się ze względu na porę roku i pogodę za oknem - jesienią zazwyczaj królują szarlotki, a wiosną lekkie ciasta owocowe i serniki na zimno. Są też takie, które przywołują wspomnienia, przypominają beztroski smak dzieciństwa i takie, które wypełniają dom wspaniałym aromatem, dzięki którym robi się przytulniej. Dla mnie do takich należą ciasta drożdżowe. Dziś zapraszam na pyszny puszysty placek z agrestem i płatkami migdałów. 
Placek drożdżowy z agrestem i płatkami migdałów

sierpnia 02, 2016

Cukinia faszerowana kaszą jaglaną z pomidorami

Cukinia faszerowana kaszą jaglaną z pomidorami
W ogródkach zaczynają dojrzewać cukinie. To świetny czas na ich wykorzystywanie w kuchni. Mają wszechstronne zastosowanie: można z nich usmażyć placki, zamarynować, przerobić na dżem, udusić leczo lub nafaszerować. Na blogu jest już kilka przepisów z cukinią w roli głównej: polecam  cukinię faszerowaną kaszą gryczaną z serem pleśniowym i brokułem, smażone placki z marchewką czy pieczone z kaszą jaglaną. Dzisiejszy obiad to kompozycja znanych i prostych składników: cukinia, kasza, pomidory, ser...Jak zazwyczaj szybko i smacznie...Zapraszam na cukinię faszerowaną kaszą jaglaną z pomidorami. 
cukinia faszerowana kaszą jaglaną z pomidorami
Copyright © 2016 strasznie smaczne , Blogger