czerwca 30, 2016

Papryczki z Padron

Papryczki z Padron
Pimientos de Padron, czyli małe zielone papryczki popularne tapas w Hiszpanii. Centrum ich uprawy jest miasto Padron. Co jest w nich niezwykłego? Są to papryczki niespodzianki, ponieważ zazwyczaj ich smak jest słodki, ale raz na jakiś czas może trafić się piekielnie ostra, więc jedzenie ich to trochę taka rosyjska, ups - hiszpańska ruletka. My jedliśmy je już kilka razy i tylko raz Tomek trafił na lekko pikantną. 
W Polsce trudno je dostać, ale niedawno pojawiły się na specjalnym tygodniu w Biedronce. Jak tylko będziecie mieli okazję, kupcie koniecznie

Pimientos de Padron

czerwca 29, 2016

Cebularze

Cebularze
Cebularze, czyli pszenne bułeczki z nadzieniem z cebuli i maku to wizytówka Lubelszczyzny. Drożdżowe ciasto, chrupiąca złota skórka i pyszny farsz zachwycą niejednego miłośnika wytrawnych wypieków. A jako, że mój mąż to lubelski miłośnik cebularzy, więc przyszła pora na zmierzenie się z tą potrawą. Efekt? Zniknęły błyskawicznie, tak, że zdążyłam zrobić tylko jedno zdjęcie (odstawiłam do ostygnięcia, a jak wróciłam, to już nie było czego fotografować :) ) Myślę, że to najlepsza rekomendacja. Najsmaczniejsze są ciepłe, prosto z piekarnika.
cebularze lubelskie

czerwca 28, 2016

Kotlety z karkówki z pieczonym kalafiorem

Kotlety z karkówki z pieczonym kalafiorem
W większości polskich domów zjada się gotowany kalafior polany przesmażoną na maśle bułką tartą. Nierozgotowany jest pyszny. Zresztą lubię go także, a może nawet bardziej na surowo. O tym, że można go upiec dowiedziałam się z książki Jerozolima. Książka kucharska autorstwa Ottolenghi Yotami i Tamimi Sami. Od tamtej pory nie jemy inaczej. Pieczony, polany olejem, posypany solą i pieprzem nabiera zupełnie innego smaku. Można go potem wykorzystać na wiele sposób: przygotować sałatkę, dodać do zupy, zajadać z humusem lub podać zamiast surówki do obiadu. U mnie tym razem występuje w tej roli w towarzystwie kotletów z karkówki. 

kotlety

czerwca 27, 2016

Blin

Blin
Pewnie większości blin kojarzy się z placuszkami podawanymi z kawiorem i kwaśną śmietaną. A u mnie w domu mówiło się tak na babkę ziemniaczaną. Jest to danie obecne w kuchni żydowskiej, polskiej i litewskiej. Istnieje pod wieloma nazwami: kugiel, kugel, rejbak, babka ziemniaczana, blin, czy blacharz. Nieważne są nazwa i pochodzenie tego dania, ważne, że jest pyszne, z ławo dostępnych składników (ziemniaki i cebula) i można je modyfikować na wiele sposobów dodając wędzonkę, mięso, żeberka, skrzydełka i co tam jeszcze komuś przyjdzie do głowy. Wiem, powiecie, że starcie 2 kg ziemniaków, to zajęcie na pół dnia, ale uwierzcie, można to zrobić w maszynce!Mam taką przystawkę do tarcia w maszynce do mielenia mięsa. Próbowałam już nie raz i konsystencja niczym się według mnie nie różni, a praca zajmie nam tylko 10 minut. Warto, bo jest to jedno z tych dań, które pysznie smakują także drugiego dnia - pokrojone w plastry i podsmażone na chrupko na patelni...
blin, kugiel

czerwca 26, 2016

Bułeczki na parze z wolno gotowaną wołowiną i świeżym ogórkiem

Bułeczki na parze z wolno gotowaną wołowiną i świeżym ogórkiem
Dziś proponuję na obiad bułeczki na parze z wolno gotowaną wołowiną i świeżym ogórkiem. Przepis Grzegorza Łapanowskiego znalazłam w książce Apetyt na Polskę. Jest to pozycja stworzona przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z ekspertami kulinarnymi na promocję gospodarczą w ramach EXPO 2015. Pokazuje tradycyjną polską kuchnię w nowej kreatywnej odsłonie.
Przygotowanie tego obiadu wymaga czasu i dobrej organizacji w kuchni, ale naprawdę warto. 
Wołowina

czerwca 25, 2016

Cytrynowy suflet

Cytrynowy suflet
Wróciłam z działki do domu,a  tu mąż przywitał mnie...cytrynowym sufletem! I to podanym w cytrynie! Pięknym, wyrośniętym i przepysznym! Nie za kwaśnym, nie za słodkim. Takim w sam raz. I na dodatek zrobił zdjęcia! 
Polecam, zróbcie ten suflet koniecznie, a zaskoczycie swoich bliskich i znajomych. 

czerwca 21, 2016

Pełnoziarniste pierogi z farszem z bobu i twarogu

Pełnoziarniste pierogi z farszem z bobu i twarogu
Utrzymanie dobrej formy wymaga pracy, czasu i determinacji. Nie każdy może pozwolić sobie na godziny spędzone na siłowni, ale każdy może zacząć małymi krokami wprowadzać zmiany w swoim życiu. Wystarczy nabrać zdrowych nawyków: odstawić słodkie napoje gazowane, kupną wodę smakową i zamienić ją na zwykłą, np. z dodatkiem owoców, wybrać schody zamiast windy, a zwykłą mąkę pszenną zamienić na pełnoziarnistą. Wykorzystałam ją do przygotowania ciasta pierogowego. Do tego warzywa, nabiał i pyszny zdrowy posiłek gotowy. 
pierogi z mąki pełnoziarnistej

czerwca 20, 2016

Pieczony boczek z majerankiem

Pieczony boczek z majerankiem
Uwielbiam wszelkie domowe wędliny: pieczone, wędzone, gotowane. Tysiąc razy wolę je od tych sklepowych, dlatego często przygotowuję je w domu. Trzeba pamiętać, że mięso, z którego robimy taką wędlinę, musi być dobrej jakości.  Wtedy będziemy mieć po pierwsze pewność, że jemy dobry produkt, a po drugie takie mięso nie zniknie nam drastycznie w piekarniku, jak to się dzieje przy tych w markecie. Warto więc poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniego i wybrać się na przykład na bazar lub skorzystać z uprzejmości rodziny, czy znajomych mieszkających na wsi lub poszukać grup lokalnych zakupów od rolnika. Powstaje ich coraz więcej, bo zaczynamy przykładać większą uwagę do tego, co jemy i wzrasta nasza świadomość produktu. Warto czasem zapłacić więcej, ale pamiętajmy też, że nie wszystkie BIO i EKO krzyczące z pólek warte są swojej ceny, więc bądźmy rozsądni. 
Wracając do wędlin...dziś proponuję bardzo prosty boczek, bez wydziwiana.
pieczony boczek

czerwca 19, 2016

Chłodnik z botwinki

Chłodnik z botwinki
Chłodnik to idealne rozwiązanie na upalne dni. Przygotowuje się go błyskawicznie, więc nie trzeba prażyć się w kuchni. Może powstać z tego, co akurat mamy pod ręką - brak w lodówce maślanki? Użyj kefiru, jogurtu lub śmietany. Nie masz botwinki? Zrób bez. Można dodać jajka lub zjeść go z młodymi ziemniakami posypanymi koperkiem.  Pyszny obiad przy minimalnym wysiłku. Lepiej spędzić więcej czasu na dworze łapiąc słońce niż stojąc w kuchni. 
chłodnik

czerwca 18, 2016

Placuszki z twarogu

Placuszki z twarogu
Lubię dania, w których można przemycić zdrowe produkty, a niewprawne oko nawet tego nie zauważy :) Dlatego często do mielonych czy pulpetów dodaję kaszę, do koktajli trochę zielska, do sałatek jogurt zamiast śmietany, mnóstwo świeżych ziół zamiast gotowych mieszanek z glutaminianem...Małe rzeczy, a lżej na żołądku i duszy. Placki, które dziś proponuję są najlepsze od razu po usmażeniu. Nie jest to może fit propozycja, bo chłoną trochę tłuszczu, ale mogą stanowić świetny dodatek do popołudniowej kawy. 

czerwca 17, 2016

Smażone śledzie

Smażone śledzie
Bałtyk zagościł na Mazowszu. Przyjechały śledzie. To nie przepis, to raczej propozycja na to, jak w szybki sposób je przygotować. 
Przyprawiam je świeżo zmielonym pieprzem i obtaczam w mieszance mąki i bułki tartej. I siup do frytkownicy! Kilka minut i pyszna przekąska lub lunch gotowe. 

czerwca 16, 2016

Sałatka z bobu i buraków z kozim serem

Sałatka z bobu i buraków z kozim serem
Pisałam już, że wiosna to wspaniały czas? Obfituje w tyle pysznych warzyw i owoców. Młode, chrupkie, pełne witamin i smaku. I jak tu nie zwariować od tego warzywno-owocowego kolorowego zawrotu głowy? Jest tylko jeden sposób - jeść je na okrągło!!! Na straganach właśnie pojawił się bób. Jest świetnym źródłem białka i ma wiele wartości odżywczych,. Gdy dodamy to niego buraczki i ser otrzymamy pyszną sałatkę, która z powodzeniem może zastąpić nam obiad w upalny dzień.
Sałatka z bobu

czerwca 15, 2016

Gulasz warzywny

Gulasz warzywny
Gulasz warzywny to pyszna jednogarnkowa potrawa, która może być samodzielnym daniem lub dodatkiem do mięsa, czy ryżu. Talerz kolorowych, chrupkich warzyw jest bombą witaminową, może być świetną fit propozycją dla dbających o linię, czy tych, którzy chcą zgubić kilka nadprogramowych kilogramów. Poza tym każdy, komu zależy na zdrowiu powinien włączyć to danie do swojej diety. Ważne, żeby gulasz przyrządzać krótko, aby nie rozgotować warzyw. Lekko chrupkie zachowują najwięcej witamin. 

czerwca 14, 2016

Żytnie podpłomyki z suszonymi pomidorami i tymiankiem

Żytnie podpłomyki z suszonymi pomidorami i tymiankiem
Robiliście już podpłomyki? Nie? To tu polecam pszenne, a dziś zapraszam na żytnie. Uwielbiam tymianek (za cytrynowym wręcz przepadam), suszone pomidory ubóstwiam, dlatego w duecie wylądowały w plackach. Przepis szybki (całość zajmie wam 5-10 minut), prosty i do tego świetnie nadaje się na zaspokojenie wilczego głodu, na grilla zamiast chleba, na imprezę do finger baru...Zostały ci resztki pieczonego kurczaka? Ryba? Zrób podpłomyki i zawiń w nie, co tylko chcesz, tworząc polską tortillę :) 
podpłomyki

czerwca 14, 2016

Syrop z kwiatów czarnego bzu

Syrop z kwiatów czarnego bzu
Niedawno zaczął kwitnąć czarny bez. Warto wybrać się po te pięknie pachnące baldachimy. Podobno rewelacyjnie smakują smażone w naleśnikowym cieście. Ja zrobiłam z nich syrop. Jest świetny do herbaty, deserów, czy lemoniady. Ponadto ma mnóstwo prozdrowotnych właściwości, między innymi wzmacnia odporność i pomaga walczyć z wirusami, co przyda się na jesienne i zimowe słoty. To już kolejny antyprzeziębieniowy syrop, który wam polecam. Na zrobienie pierwszego, z pędów sosny jest już za późno, dlatego tym bardziej polecam wam spacer po bez. Bo owszem, można kupić gotowy syrop w aptece, ale moim zdaniem lepiej go zrobić samemu, wtedy mamy pewność, co w nim jest. 
czarny bez

czerwca 13, 2016

Duszony pstrąg marynowany w jogurcie

Duszony pstrąg marynowany w jogurcie
Nie ma to jak ryba z rzeki. Karaski, czy płotki prosto z patelni - paluszki lizać. Według statystyk Polacy jedzą za mało ryb. Nie wiem dlaczego nie przepadają za nimi też dzieci. Mój synek rybę je wszędzie, tylko nie w domu. Nawet, jeśli przyrządzę ją tak samo. No cóż, nie poddam się i spróbuję jeszcze z paluszkami rybnymi. Za to z mężem nie ma problemu. Rybę zje ze smakiem i pochwali. A w Wigilię zawsze jest bitwa o karpia. Bez jego dużych ilości nie wyobrażamy sobie świąt. Kiedyś lubiliśmy też łososia, zwłaszcza wędzonego, ale po obejrzeniu filmu na temat hodowania go w Norwegii i drugiego dotyczącego tego, jak producenci robią nas w bambuko, wysyłając różne rodzaje mięsa do różnych krajów, przestaliśmy go jeść. 
Do niedawna rybę zazwyczaj piekłam, bo nie mogłam trafić na patelnię, do której by nie przywierało to delikatne mięso. Ale udało się i dziś zapraszam na duszonego pstrąga marynowanego w jogurcie.

czerwca 11, 2016

Ogórki małosolne

Ogórki małosolne
Co tu dużo pisać...Małosolne są hitem letnich imprez, grilla, kanapek, sałatek...Ba, jako pierwsze znikają z wiejskiego stołu na weselach. Po prostu mają w sobie to COŚ! Ja najbardziej lubię takie lekko ukiszone, z następnego dnia po zakiszeniu. I pamiętajcie, jeśli jakimś cudem zostaną wam zbyt mosno ukiśnięte ogórki to nie wyrzucajcie ich - niech wylądują w zupie!
małosolne

czerwca 11, 2016

Placek drożdżowy z truskawkami, serem i kruszonką

Placek drożdżowy z truskawkami, serem i kruszonką
Uwielbiam zapach pieczonego ciasta, zwłaszcza drożdżowego, kiedy aromaty wanilii i cytryny snują się po domu. Wtedy jakoś tak robi się przyjemniej i przytulniej. Kiedyś myślałam, że drożdżowe jest bardzo skomplikowane. Nasłuchałam się o zakalcach, twardolcach, ile to czasu potrzeba na wyrabianie, że trzeba pamiętać, żeby nie stało w przeciągu, żeby miało ciepło...Aż strach było się bać! Ale kiedy już się odważyłam, okazało się, że to wcale nie takie trudne. I powiem wam, nie przestrzegam żadnej ze złotych rad: nie wyrabiam nie wiadomo ile, owszem, przykrywam ściereczką, ale nie robię szklarniowych warunków...i jeszcze nigdy mi nie wyszło! Tak więc, chwytajcie byka za rogi i do blach! Bo nie ma nic lepszego na leniwe sobotnie drugie śniadanie, niż kawa i kawałek drożdżowego placka z sezonowymi owocami. 
drożdżowe

czerwca 10, 2016

Pasta z czerwonej fasoli i fety z suszonymi pomidorami

Pasta z czerwonej fasoli i fety z suszonymi pomidorami
Od jakiegoś czasu bojkotujemy z mężem sklepowe wędliny. Przetestowaliśmy i posmakowaliśmy ich wiele, z wyższej i niższej półki i mówmy im zdecydowane NIE!!! NIE dla oszustów, którzy zamiast mięsa dają zagęstniki, wypełniacze i wodę! NIE dla konserwantów, sztucznych barwników i aromatów! NIE dla mom! Nie wierzymy w szynki dziadunia/babuni, z wędzarni, z PRL-u, czy jak za Gierka, które po dwóch dniach  w lodówce stają się obślizgłe i lepkie. Za to polędwiczką, czy szyneczką uwędzoną w zaciszu maminego ogródka nie pogardzimy. No, ale takie rarytasy to od czasu do czasu. Co więc jemy? Domowe pieczone wędliny, serki/sery, pasty, pasztety, np błyskawiczny pasztet z drobiowych wątróbek . Ostatnio polecałam wam też smalec z białej fasoli. Tym razem wzięłam więc na tapetę czerwoną fasolę. Miałam w lodówce zaczętą fetę i suszone pomidory i voila! smarowidło gotowe. Zdjęcie może nie zachwyca i na pewno nie oddaje smaku, ale pasta była tak strasznie smaczna, że nawet nie przekładałam jej z blendera.

czerwca 09, 2016

Placki z jabłkiem i twarogiem

Placki z jabłkiem i twarogiem
Kiedy głód dopada lub najdzie ochota na coś słodkiego,a w domu braki, można zrobić placki. Danie ekspresowe, świetne na każdą porę dnia, od śniadania na kolacji kończąc. Dziś proponuję placki z dodatkiem jabłka i twarogu. Świetne na śniadanie lub do lunchboxu. 
placki z jabłkami

czerwca 08, 2016

Pomidorowy krem fit

Pomidorowy krem fit
Sezon na pyszne pachnące słońcem pomidory powoli się zbliża, a razem z nim, mam nadzieję, gorące lato. W związku z tym wokół zapanowała moda na bycie fit i różne diety, typu bikini :) No cóż, warto by zrzucić parę centymetrów, nie tylko z racji zrzucania ubrań na plaży, ale dla zdrowia i lepszego samopoczucia. Dziś proponuję pełną warzyw zupę-krem nie tylko dla tych, co są na diecie, ale dla wszystkich, którzy cenią dobry smak. Zupę chętnie zjedzą też dzieci. 
Pomidorowa

czerwca 07, 2016

Faszerowane udka kurczaka

Faszerowane udka kurczaka
Lubię przyrządzać szybkie obiady. Takie, przy których nie trzeba stać godzinami w kuchni i które właściwie robią się same :) Dlatego chętnie wykorzystuję piekarnik. Często też pomysły rodzą się z tego, co akurat mam w lodówce.  I tak oto z resztek fety i suszonych pomidorów powstał przepyszny farsz, którym nadziałam udka kurczaka. Nie, nie luzowałam ich sama - kupiłam gotowe :) I uwaga, danie, oprócz pieprzu, nie potrzebuje żadnych innych przypraw!
Udka kurczaka

czerwca 06, 2016

Drożdżowe pierogi z truskawkami

Drożdżowe pierogi z truskawkami
Jakiś czas temu pisałam, że ruskie pierogi są u nas częstym daniem. W sezonie wiosenno-letnim ustępują one miejsce pierogom z truskawkami, a później z jagodami. Dziś zapraszam na pierogi z ciasta drożdżowego. Są bardziej miękkie, delikatniejsze...świetnie z owocami. 
pierogi z truskawkami

czerwca 05, 2016

Smalec z białej fasoli

Smalec z białej fasoli
Lubicie smalec?? Jeśli tak, ale nie chcecie jeść go często z uwagi na kalorie, to zachęcam do zrobienia jego zdrowej wersji. Jest taka?? Oczywiście. I nie ma w nim ani grama mięsa, tłuszczu, a za to mnóstwo zdrowego białka roślinnego. Zapraszam na smalec z białej fasoli. Wyglądem i smakiem przypomina ten 'prawdziwy'. Zróbcie i zaskoczcie swoich bliskich :)

smalec

czerwca 04, 2016

Gołąbki z komosą ryżową i mielonym mięsem

Gołąbki z komosą ryżową i mielonym mięsem
Gołąbkowe trio to kapusta, mięso i ryż. Czasem lubię urozmaicać tą klasyczną potrawę i zamiast ryżu daję kaszę. Tym razem padło na quinoę, czyli komosę ryżową. Jest ona źródłem pełnowartościowego białka, zdrowych kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów. Warto ją wykorzystywać w potrawach, bo może mieć też właściwości antynowotworowe i anty miażdżycowe. 

gołąbki

czerwca 03, 2016

Omlet biszkoptowy

Omlet biszkoptowy
Omlet to świetna propozycja śniadaniowa. Można zjeść go solo lub w towarzystwie słonych czy słodkich dodatków. Przygotowuje się go błyskawicznie. W podstawowym przepisie wystarczą jajka, masło, odrobina mąki i patelnia. Najlepiej żółtka wymieszać z mąką i dodać ubitą pianę z białek. Podsmażamy na rozgrzanym maśle, a po ścięciu dodajemy ulubiony farsz. Mało pracy, niezły efekt :)
omlet

czerwca 02, 2016

Orzeźwiająca sałata

Orzeźwiająca sałata
Wiosna to najlepszy czas na przyrządzanie różnych sałat. Świeże produkty są łatwo dostępne, więc można eksperymentować do woli. Warto łączyć różne składniki, żeby otrzymać zaskakujące smaki. Warto też zaopatrzyć swój balkon, ogródek, czy chociażby parapet w doniczki z ziołami. Tymianek, rozmaryn, szałwia czy mięta nie tylko urozmaicą nasze dania, ale też przysłużą się zdrowiu. 
sałata

czerwca 02, 2016

Piersi kurczaka z mozzarellą w musztardzie

Piersi kurczaka z mozzarellą w musztardzie
Piersi kurczaka są świetnym pomysłem na szybki obiad. Nie wymagają długiej obróbki termicznej, ale istnieje ryzyko, że przetrzymamy je za długo i wyjdą suche. Dlatego warto piersi nadziewać i przygotowywać w piekarniku. Podawałam już przepis na piersi nadziewane botwinką, a dziś proponuję farsz z mozzarelli i musztardy w towarzystwie tymianku. Pomysł na ten obiad podsunęła mi Asia. Swoją drogą, zerknijcie na jej Instagram - robi genialne torty. 
Faszerowane piersi kurczaka

czerwca 01, 2016

Szpinakowe pakieciki

Szpinakowe pakieciki
Jeśli szpinak kojarzy wam się tylko z mało apetyczną breją, którą wciskano wam w dzieciństwie, to koniecznie musicie zrobić te pakieciki. Idealne na kolację, przekąskę lub drugie śniadanie do pracy. Można je zabrać na piknik i do szkoły, a w towarzystwie dipu staną się hitem letniej imprezy.

Szpinak
Copyright © 2016 strasznie smaczne , Blogger