kwietnia 30, 2016

Pyzy

Pyzy
Pyzy, kartacze, czyli kluchy to tradycyjne polskie danie. Ostatnio święci triumfy na salonach. Często na weselach stanowi razem z pierogami kulinarną atrakcję wieczoru. Wiadomo, że pyzy są smaczne. Wiele osób uważa je za trudne w przygotowaniu i pracochłonne. A przecież pracę można rozłożyć na dwa dni - jednego przygotować farsz, drugiego ciasto, a ziemniaki zetrzeć w maszynce. Polecam elektryczną maszynkę do mielenia mięsa z różnymi przystawkami -na prawdę ułatwia życie! 
Kartacze

kwietnia 29, 2016

Jarmużowe babeczki z bezą i olejem rzepakowym

Jarmużowe babeczki z bezą i olejem rzepakowym
Ostatnio w mojej kuchni króluje jarmuż. Robię z niego koktajle lub blanszuję i podaję do obiadu. Ponieważ w lodówce miałam spory zapas, postanowiłam wykorzystać go do słodkiego wypieku. I tak oto powstały zielone babeczki. Ważnym składnikiem jest olej. Olej rzepakowy jest naturalnym źródłem steroli roślinnych oraz witaminy E i dlatego należy wprowadzić go do codziennej diety. 
Z przepisu wyszło 8 sztuk. 
Przepis bierze udział w konkursie "Rozkwitnij na wiosnę z olejem rzepakowym". 

kwietnia 28, 2016

Fasolka po bretońsku wg szwagra

Fasolka po bretońsku wg szwagra
Fasolka po bretońsku jest jedną z najbardziej popularnych polskich potraw. Zazwyczaj przygotowuje się ją z fasoli jaś, ale kto powiedział, że nie można ugotować z innej? Zapraszam na fasolkę według przepisu mojego szwagra, pełną majeranku i pomidorowego sosu.

kwietnia 26, 2016

Chleb z otrębami gryczanymi

Chleb z otrębami gryczanymi
Jakiś czas temu kupiłam torbę otrębów gryczanych. Miałam się zdrowo odżywiać i dodawać je do sałatek czy koktajli. No właśnie, miałam, ale jakoś tak nie bardzo mi pasowało, że chrzęszczą w zębach. Spakowałam je więc do pudełka i schowałam głęboko w szafce. Przypomniałam sobie o nich wczoraj, a że został mi zakwas z poprzedniego chleba, postanowiłam wykorzystać je do wypieku pieczywa. Efekt? Zadowalający. Chleb wyszedł zbity i ciężki, pełen zdrowych ziaren :)
chleb

kwietnia 26, 2016

Pulpety z indyka z kaszą jaglaną

Pulpety z indyka z kaszą jaglaną
Kasza jaglana jest jedną z najzdrowszych kasz. Warto ją często jeść. Niestety niektórym przeszkadza jej lekko gorzki smak. Dlatego dziś proponuję sposób na przemycenie jaglanki. Jest to ciekawy przepis również na zdrowe i pełnowartościowe danie dla dzieci. 
pulpeciki

kwietnia 25, 2016

Karkówka w sosie keczupowo-majonezowym z cebulą

Karkówka w sosie keczupowo-majonezowym z cebulą
Pomysł na tę karkówkę zrodził się w chwili. Po prostu wykorzystałam to, co miałam pod ręką. Czasem się okazuje, że takie pomysły są strzałem w dziesiątkę. To danie na pewno jeszcze nie raz zagości na moim stole. Jest to kolejny przepis z cyklu "robi się samo". Nie wymaga marynowania, smażenia i długiego stania przy kuchence. Polecam nie tylko dla zabieganych, ale także dla tych, którzy cenią prostotę i smak. Może nie jest to najchudsze danie, ale raz na jakiś czas można zaszaleć. 

karczek pieczony

kwietnia 25, 2016

Szczawiowa

Szczawiowa
Wiosna to wspaniały czas. Przyroda budzi się do życia, ptaki ćwierkają, słońce świeci...a zupę można ugotować z tego, co rośnie za oknem ;) Tym, którzy nie mają działki czy ogródka, polecam spacer na łąkę. Warto nazrywać więcej szczawiu i zamknąć go w słoiczki, by cieszyć się smakiem tej wiosennej zupy przez dłuższy czas. 

kwietnia 24, 2016

Koktajl z jarmużu

Koktajl z jarmużu
Jarmuż to warzywo, które jeszcze do niedawna w wielu domach służyło tyko do dekoracji. Na szczęście przeżywa renesans. I słusznie, bo jest nie tyko smaczne, ale też bardzo zdrowe. Pomaga walczyć z wieloma chorobami, dostarcza ważnych składników, wspomaga odchudzanie. Ma szerokie zastosowanie od farszów, sałatek po zdrowe chipsy czy koktajle. Te ostatnie są świetnym sposobem na przemycenie jarmużu także dzieciom. Zawsze można powiedzieć, że to napój Shreka lub w wersji hardcorowej... ze Shreka :)

kwietnia 24, 2016

Chleb pszenno-żytni na maślance

Chleb pszenno-żytni na maślance
Supermarkety przyzwyczaiły nas do wygody. Nie trzeba chodzić po wielu sklepach. W jednym miejscu znajdziemy wszystkie niezbędne produkty od artykułów przemysłowych przez warzywa/owoce na pieczywie kończąc.No właśnie, ale czy te pachnące chleby i bułeczki z głębokiego mrożenia pełne polepszaczy smaku można nazwać pieczywem? A przecież, żeby zrobić najprostszy chleb potrzeba jedynie mąki, wody, zakwasu, soli i odrobiny cierpliwości. Dziś zapraszam na chleb nasz (nie)powszedni...na maślance.
chleb

kwietnia 24, 2016

Pieczone mięso - najprostsza wędlina domowa

Pieczone mięso - najprostsza wędlina domowa
Niewątpliwą zaletą pieczenia jest oszczędność czasu - nie trzeba stać i pilnować. Jest to świetny sposób na przygotowanie pysznej domowej wędliny. Dziś proponuję karkówkę i boczek pieczone w musztardzie z ziołami. 

kwietnia 23, 2016

Pstrąg tęczowy z pesto w cieście francuskim

Pstrąg tęczowy z pesto w cieście francuskim
Ryba to pomysł na szybki i smaczny obiad. Najlepiej jeszcze, żeby robił się sam - w piekarniku. Dziś proponuję pstrąga zawiniętego w ciasto francuskie, a do tego bardzo smaczną sałatkę marchewkowo-cukiniową. 

kwietnia 22, 2016

Twarożek z nowalijkami i czarnuszką

Twarożek z nowalijkami i czarnuszką
Przepis na ten twarożek to właściwie pomysł, inspiracja i zachęta do samodzielnego tworzenia takich kompozycji. Sklepowe półki uginają się od różnych smarowideł z dodatkami, ale ten, kto czyta skład wie, że często nie mają one nic wspólnego z prawdziwymi składnikami. Niestety producenci oszukują nas dodając do serków, jogurtów zagęstniki, czy żelatynę, żeby otrzymać pożądaną konsystencję, a wielkich kawałków owoców, czy warzyw mrugających zachęcająco z opakowania, z lupą szukać w środku. Po co też płacić czy przepłacać za skład, którego nie chcemy? Lepiej kupić pęczki ziół, rzodkiewkę, szczypiorek i samemu stworzyć kompozycję na miarę swoich potrzeb i smaków. Portfel nie uszczupli się bardziej, a żołądek na pewno nam podziękuje. I można przyprawić tylko tyle ile się zje, a resztę w przypływie łakomstwa spałaszować z dżemem :)

kwietnia 22, 2016

Barszcz czerwony zabielany

Barszcz czerwony zabielany
Czerwony barszcz to obok pomidorówki zupa o różnych obliczach. Może być czysty i klarowny lub pełen różnorodnych warzyw czy przetarty na krem; na porządnym kawałku mięsa lub postny, wigilijny; z buraków pieczonych, gotowanych lub surowych, na zakwasie lub nie... Dziś polecam barszczyk zabielany śmietaną, o słodko-kwaśnym smaku. Ot, taki codzienny, bez wydziwiania...


kwietnia 22, 2016

Ciasto bananowe z obłędnym śmietankowym sosem

Ciasto bananowe z obłędnym śmietankowym sosem
Do zrobienia tego ciasta zainspirował mnie przepis Donny Hay. Jednak u niej ilość cukru zdecydowanie przekraczała mój poziom słodkości, dlatego drastycznie zredukowałam jego ilość. Myślę, że jeśli weźmiemy bardzo dojrzałe banany, to w ogóle możemy zrezygnować z dodatku cukru, zwłaszcza, że ciasto polewamy przepysznym śmietankowym, również słodkim, sosem. 
Ciasto jest z rodzaju tych "wsyp wszystkie składniki do miski i wymieszaj". Uwielbiam takie wypieki - szybkie i efektowne, a na dodatek bez bałaganu w kuchni. Możemy zrezygnować z sosu, ale to on dodaje ciastu charakteru, dlatego warto  pokusić się o jego wykonanie. 

kwietnia 21, 2016

Spaghetti z mięsem mielonym i warzywami

Spaghetti z mięsem mielonym i warzywami
Makaron to szybki i smaczny pomysł na obiad, a jeśli dorzucimy sporo warzyw to staje się zdrowym i sycącym daniem. 


kwietnia 20, 2016

Galareta z kurczaka

Galareta z kurczaka
Galareta drobiowa to świetny pomysł na kolację lub przekąskę, a podana w małych porcjach, np.: literatkach, czy kieliszkach może stanowić ciekawą przystawkę na imprezę. Przygotowanie jej nie jest skomplikowane, a efekt zaskoczy każdego. 

kwietnia 20, 2016

Ciasto kubeczkowe

Ciasto kubeczkowe
Niespodziewani goście pukają do drzwi, a ty nie masz czym ich poczęstować? Żaden problem. Zrób ciasto kubeczkowe. Będziesz potrzebować tyko miski, łyżki, kubeczka po jogurcie/śmietanie i kilku składników, które na pewno znajdą się w twojej kuchni. Czas? 25 minut - zanim goście dobrze się rozsiądą, wyjmiesz z piekarnika pachnące ciepłe ciasto.
Przepis na to ciasto znalazłam dawno temu w Internecie, niestety nie pamiętam gdzie, ale ten, kto je wymyślił był geniuszem. Ciasto stało się hitem nie tylko w moim domu. Jest idealne do owoców, a kiedy ich nie ma, mogą być bakalie lub wystarczy cukier puder. W oryginalnym przepisie było bardzo dużo, jak na moje smaki, cukru. Zredukowałam go o ponad połowę i uważam, że teraz jest w sam raz :)

kwietnia 16, 2016

Śledź z bazylią

Śledź z bazylią
Dobry śledzik nie jest zły :) A jak znudzi się wam zwykły śledź w oleju, wystarczy dodać trochę ziół i mamy odświeżone danie.

kwietnia 15, 2016

Zaguby

Zaguby
Zaguby to potrawa regionalna z Podlasia. W ciasto pierogowe zawija się farsz z tartych ziemniaków przesmażonych z cebulką i boczkiem. Danie proste, może trochę pracochłonne, ale na pewno warte wypróbowania. 

kwietnia 15, 2016

Pomidory na zielono

Pomidory na zielono
Pomidory na zielono, czyli zielone pomidory zamknięte w słoiku na zimę. Świetne na kanapki, do domowych hamburgerów i jako dodatek do obiadu.


kwietnia 10, 2016

Naleśniki

Naleśniki
Niedawno ktoś mi powiedział, że żeby zrobić idealne naleśniki, trzeba ich usmażyć z tysiąc i metodą prób, błędów i eksperymentów dochodzić do perfekcji. Dziś przepis najprostszy, bez kombinowania, idealny w swojej prostocie, z nutą wanilii i domową winogronową galaretką...


kwietnia 09, 2016

Pasta z zielonych pomidorów

Pasta z zielonych pomidorów
Lubię zamykać smaki lata w słoikach. Robię dżemy, soki, powidła, pikle...Marynuję, kiszę i pasteryzuję. Dzięki temu od późnej jesieni do wiosny cieszę się smakiem warzyw i owoców wygrzanych w słońcu i z daleka omijam importowane cuda. W tamtym roku pod koniec października została nam skrzynka zielonych pomidorów. Część poszła na sałatki, a z reszty zrobiłam pastę, która w mojej rodzinie króluje od lat. Właściwie konsystencją bardziej przypomina sałatkę, ale pozostanę przy nazwie, jaką znam od dzieciństwa. Pasta wymaga trochę pracy (krojenia*), ale uwierzcie - warto!
*moja siostra ściera w maszynce do mielenia mięsa z przystawką do tarcia i też wychodzi super, a pracy mniej

kwietnia 09, 2016

(Nie)zwykłe kanapki

(Nie)zwykłe kanapki
Też się czasem zastanawiacie, co zrobić, żeby nie wiało w kuchni nudą? Jak urozmaicić zwykłe danie, żeby wydawało się inne niż zawsze? Wystarczą 2-3 dodatkowe składniki i 10 minut więcej, a nawet zwykła kanapka z kiełbasą stanie się czymś wyjątkowym. 

kwietnia 08, 2016

Pomidorowa z ciecierzycą

Pomidorowa z ciecierzycą
U kogo w poniedziałki była pomidorowa na niedzielnym rosole? :) Smak zupy z rodzinnego domu jest nie do podrobienia i nie do odtworzenia. Mimo że daję te same przyprawy, lubczyk prosto z ogródka to i tak moja wychodzi inaczej. Myślę, że nie na wyrost będzie stwierdzenie, że tyle smaków pomidorówki, ile kucharek. Sama gotuję jej różne warianty zależnie od pory roku, dostępnych składników, czy chęci wypróbowania czegoś nowego. Jednym z takich eksperymentów było dodanie do zupy ugotowanej ciecierzycy. Efekt? Bardzo dobry. Zachęcam do wypróbowania.

kwietnia 07, 2016

Kulki ryżowe

Kulki ryżowe
Ryż stanowi podstawę diety 1/3 ludności świata. Jedzą go już niemowlaki w postaci kleiku. Oba same w sobie nie wyglądają dobrze na talerzu, wydają się nudne i nieciekawe. A co, gdyby połączyć oba składniki? I dodać jeszcze dwa, które przeważnie znajdują się w każdej lodówce? Otrzymamy coś, co zaskoczy niejednego gościa - pyszne ryżowe kulki z ciągnącym wnętrzem i chrupiącą skórką. Idealne do drugiego dania, jako samodzielne danie, a nawet dodatek do pomidorowej.

kwietnia 06, 2016

Pizza niespodzianka

Pizza niespodzianka
Przepis na tę pizzę dostałam wieki temu od cioci i trzymam się go do dziś. Owszem, czasem wypróbuję jakąś inną recepturę, ale zawsze wracam do tej sprawdzonej, bo podoba mi się to, że za każdym razem ciasto wychodzi inaczej i mam niespodziankę :) Dlaczego tak się dzieje? To zależy od mąki, od tego ile jej nabiorę na łyżkę, od czasu wyrabiania, od tego czy dam wodę czy mleko, drożdży ukruszę mniej lub więcej, zrobię rozczyn albo nie. Nie trzymam się ściśle jednego sposobu wykonania. Gdy mam czas, drożdże rozpuszczam w mleku, odstawiam do wyrośnięcia, dopieszczam ciasto porządnie wyrabiając. Kiedy się spieszę, po prostu wrzucam składniki do miski, mieszam łyżką i ...też się uda. 
Zapraszam na pizzę niespodziankę - raz na grubym i puszystym, raz na cienkim i chrupiącym spodzie.

kwietnia 05, 2016

Korniszony

Korniszony
Wprawdzie sezon ogórkowy dopiero przed nami, ale czas tak szybko leci, że lepiej być przygotowanym :) Bardzo lubię ogórki konserwowe i gdy pojawiają się na stole chętnie po nie sięgam. W każdym domu smakują inaczej, zależy to i od ilości użytych przypraw i składników, gatunku ogórków, ale przede wszystkim zalewy. Najbardziej lubię te twarde, lekko kwaśne z małą ilością kopru. 

kwietnia 05, 2016

Gulasz z drobiowych żołądków

Gulasz z drobiowych żołądków
Podroby przeżywają ostatnio renesans, stały się modne. Kiedyś często sprowadzane były do miana tych gorszych, z niższej półki. Zupełnie niepotrzebnie. Wątróbka, ozorki, serca, czy żołądki mogą stanowić smaczny pożywny obiad, a niejeden kucharz potrafi wyczarować z nich wykwintne i estetyczne dla oka danie. Dziś zapraszam na gulasz z żołądków drobiowych.

kwietnia 04, 2016

Placki na maślance

Placki na maślance
Placki to pomysł na szybkie śniadanie, kolację lub przekąskę, gdy zaburczy w brzuchu. Robi się je w kilka minut, wystarczy jedna miska, łyżka i patelnia. Dodatki? Co kto lubi. Mogą być owoce, śmietana, jogurt, miód lub wytrawnie i konkretnie bekon/szynka i jajko w koszulce. Do tego ostatniego pomysłu mój mąż podchodził sceptycznie, a potem...podbierał mi z talerza :)
Placki na maślancePlacki na maślance

kwietnia 03, 2016

Karpatka

Karpatka
Karpatka to idealne ciasto. Idealne do popołudniowej kawy, na niedzielę, na święta, dla gości i na zachcianki. Pyszny budyniowo-maślany krem pomiędzy dwoma płatami parzonego ciasta. Wydaje się skomplikowane? Nic bardziej mylnego. Robi się naprawdę szybko, a efekt jest oszałamiający.
Karpatka

kwietnia 01, 2016

Pieczony pstrąg z posypką chlebowo-pomidorową

Pieczony pstrąg z posypką chlebowo-pomidorową
Dziś w kuchni króluje pan pstrąg w towarzystwie chlebowo-pomidorowej posypki. Aromatyczny z lekko czosnkową nutą, interesującym wnętrzem i chrupką skórką. Wystarczy 40 minut, by rozkoszować się pysznym, zdrowym daniem.
[Mąż mówi, że obiad był wyśmienity :)]
Pieczony pstrąg z posypką chlebowo-pomidorową

Copyright © 2016 strasznie smaczne , Blogger